Academician

Esti inteligent daca nu crezi decat jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care jumatate!
Articole
Legea privind organizarea si f...
din 27 decembrie 2001   Publicată în Monitorul Oficial nr. 843 din...

Academia Romana
  Academia Română este cel mai înalt for de ştiinţă şi de...

Regulament pentru primirile de...
1.Alegerea de noi membri ai Academiei Române se va face în condiţii...

Lucian Blaga
    Lucian Blaga (n. 9 mai 1895 la Lancrăm, lângă Sebeş, ju...

Ion Bianu
    Ioan C. Bianu (n. 8 septembrie 1856, Făget, judeţul Alba - d. ...

Ion Agarbiceanu
      (n. 12 septembrie 1882, Cenade, Comitatul Alba de Jos &m...

Constantin Anastasatu
(n. 2 septembrie 1917, Corabia — d. 26 iulie 1995) a fost un medic ftiziol...

Marius Andruh
(n. 1954) este un chimist român, membru corespondent al Academiei Rom&acir...

Eugen I. Angelescu
(n. 4 ianuarie 1896, Râmnicu Vâlcea - d. 19 februarie 1968, Bucureş...

Grigore Antipa
  Grigore Antipa (n. 27 noiembrie 1867, Botoşani, d. 9 martie 1944, Bucur...

Constantin Anastasatu

(n. 2 septembrie 1917, Corabia — d. 26 iulie 1995) a fost un medic ftiziolog român, membru corespondent al Academiei Române.

 

Activitate profesională

 

Studiile primare şi secundare le efectuează la Râmnicu Vâlcea între 1928-1936. Studiază medicina la Bucureşti şi Cluj (1937-1942), Sibiu (1942-1943). Se specializează în chirurgie la Cluj (1944), unde primeşte ulterior titlul de doctor. Între 1946-1956 este asistent la Clinica ftiziologică din cadrul Institutului de Medicină şi Farmacie din Cluj, între 1956-1961 este profesor clinicii de ftiziologie la Institutul de Medicină şi Farmacie din Timişoara, ulterior şi în cadrul IMF Bucureşti. Primeşte titlul de doctor docent în ştiinţe în anul 1964. Între 1972-1976, Anastasatu este rector al Institutlui de medicină şi Farmacie din Bucureşti. În anul 1973 primeşte titlul de medic emerit.

 

Constantin Anastasatu a fost membru corespondent al Academiei Române (1974), membru titular al Academiei de Ştiinţe medicale (1969) şi preşedinte al Societăţii de Pneumologie şi Ftiziologie (1974). A avut şi recunoaştere internaţională, în acest sens fiind membru consilier al Uniunii Internaţionale împotriva tuberculozei şi a primit în 1967 Medalia de aur C. Forlanini din partea Federaţiei italiene de tuberculoză.

 

Activitatea de cercetare şi-a îndreptat-o îndeosebi spre diagnosticarea şi tratamentul tuberculozei, dar a avut şi alte studii în privinţa altor afecţiuni pulmonare. În timpul studiilor a experimentat clinic medicamentele tuberculostatice, iar în urma acestor studii a formulat noi scheme de chimioterapie. Pentru o mai bună acţiune de masă în vederea eradicării tuberculozei, a iniţiat şi desfăşurat diverse studii de epidemiologie a infecţiei tuberculoase.

 

În memoria activităţii medicului Anastasatu, Spitalul de pneumoftiziologie din Mihăieşti, Vâlcea poartă numele doctorului (Spitalul de pneumoftiziologie "Constantin Anastasatu").

 

 

 

continuarea in pagina urmatoare ...


<<
1