Academician

Esti inteligent daca nu crezi decat jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care jumatate!
Articole
Legea privind organizarea si f...
din 27 decembrie 2001   Publicată în Monitorul Oficial nr. 843 din...

Academia Romana
  Academia Română este cel mai înalt for de ştiinţă şi de...

Regulament pentru primirile de...
1.Alegerea de noi membri ai Academiei Române se va face în condiţii...

Lucian Blaga
    Lucian Blaga (n. 9 mai 1895 la Lancrăm, lângă Sebeş, ju...

Ion Bianu
    Ioan C. Bianu (n. 8 septembrie 1856, Făget, judeţul Alba - d. ...

Ion Agarbiceanu
      (n. 12 septembrie 1882, Cenade, Comitatul Alba de Jos &m...

Constantin Anastasatu
(n. 2 septembrie 1917, Corabia — d. 26 iulie 1995) a fost un medic ftiziol...

Marius Andruh
(n. 1954) este un chimist român, membru corespondent al Academiei Rom&acir...

Eugen I. Angelescu
(n. 4 ianuarie 1896, Râmnicu Vâlcea - d. 19 februarie 1968, Bucureş...

Grigore Antipa
  Grigore Antipa (n. 27 noiembrie 1867, Botoşani, d. 9 martie 1944, Bucur...

Mircea Pacurariu

 

 

Mircea Păcurariu (n. 30 iulie 1932, satul Ruşi, judeţul Hunedoara) este un Profesor universitar de Teologie, Istoric şi preot român, care a fost ales ca membru al Academiei Române. Este un specialist de renume în istoria Bisericii Ortodoxe Române.

 

 

Biografie

 

 

Mircea Păcurariu s-a născut la data de 30 iulie 1932 în satul Ruşi din judeţul Hunedoara, în familie de preot. A urmat studii la Liceul “Decebal" din Deva (1943-1951), la Facultatea de Istorie a Universităţii din Cluj (neterminate, 1951-1952), apoi la Institutul Teologic Universitar din Sibiu (1952-1956), unde a obţinut licenţa în Teologie.

 

Ulterior a urmat şi cusuri de doctorat în specialitatea "Istoria Bisericii Române" la Institutul Teologic din Bucureşti (1956-1959), susţinându-şi teza de doctorat în anul 1968, cu titlul Legăturile Bisericii Ortodoxe Române din Transilvania cu Ţara Românească şi Moldova în secolele XVI-XVIII.

 

După absolvirea facultăţii, a lucrat ca Profesor la Seminarul Teologic de la Mănăstirea Neamţ (1959-1961), apoi este cooptat în învăţământul superior la Catedra de Istoria Bisericii Române de la Institutul Teologic Universitar din Sibiu. A deţinut gradele didactice de asistent pentru limbile latină şi greacă (1961-1970), conferenţiar (1970-1971) şi apoi pe cel de Profesor titular (din anul 1971).

 

În perioada 1990-1992 a fost Profesor suplinitor al aceleiaşi catedre şi la Facultatea de Teologie a Universităţii din Iaşi. Din anul 1992, îndeplineşte funcţia de decan al Facultăţii de Teologie "Andrei Şaguna" din Sibiu.

 

Hirotonit ca diacon (1970) şi preot (1971), i s-a acordat ulterior distincţia de iconom stavrofor (1976). Profesorul Mircea Păcurariu a participat la câteva întruniri cu caracter teologic peste hotare.

 

 

 

continuarea in pagina urmatoare ...